Najnowsze sposoby i rozbudowane procesy technologiczne. Jaką masz wiedzę na ten temat, a co powinieneś wiedzieć?

Jeśli chcemy odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie „czym jest wirtualizacja?”, możemy bez śmiało powiedzieć, iż jest to osiągnięcie zgodnego z logiką zasobu poprzez abstrakcję zasobów fizycznych. To zdanie możemy przyporządkować do dużego obszaru wirtualizacji, jednak ta definicja nie powie nam o jakim obszarze mowa oraz co to właściwie jest ta wirtualizacja.

warto zobaczyć
Twórca artykułu: philippa law
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Obszar wirtualizacji? Tak! Dla dużej liczby ludzi wirtualizacja kojarzy się wyłącznie z pojęciem takim jak wirtualizacja serwerów z tego względu, że jest ona najbardziej rozpowszechniona. Jednak są inne obszary, które posiadają zarówno zupełnie inne zastosowanie, oraz techniczną implementację. Wirtualizacja serwerów (od ang. Server Virtualization) – technologia ta umożliwia wielu aplikacjom funkcjonowanie na wielu systemach operacyjnych uruchomionych na tym samym istniejącym serwerze z wykorzystaniem wolnej mocy. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni pozyskać moc obliczeniową oraz zasobową serwerów, stawiając dodatkowe maszyny wirtualne na jednym fizycznym serwerze – miast kupować kolejne serwery stacjonarne.

Kolejną zaletą jest także szybsze obsługiwanie biznesu w ciągu zdecydowanie niedługiego czasu tworzenia kompletnie nowego wirtualnego systemu operacyjnego zdatnego do działania. Ponadto częste zadania konserwacji związane z serwerami są znacznie uproszczone i odbywają się szybciej.

Jeszcze jednym ciekawym rodzajem jest wirtualizacja aplikacji (z angielskiego Application Virtualization) – ta technologia izoluje od siebie aplikacje, dzięki czemu rozwiązuje kwestie kompatybilności różnych aplikacji, dając możliwość tym samym aplikacjom działanie razem, mimo że zdarza się że wymagają tych samych rezerwuarów systemu operacyjnego w odmiennych wersjach (dajmy na to inne wersje bibliotek DLL).

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.