Zapanuj nad powietrzem

wentylator
Technika wykonała duże, duże postępy w minionym stuleciu. Ludzie wiedzą dziś dzięki temu panować właściwie nad dowolnym żywiołem: istnieją melioracje, wspaniałe statki handlowe, wojenne i inne. Wyjmujemy spod ziemi surowce naturalne, drążąc korytarze kilka kilometrów pod powierzchnią. Posiadamy urządzenia grzewcze, jakie prawie w stu procentach użytkują energię spalania, nie mówiąc już o tym, że płomienie, które kiedyś należało rozpalać krzemieniem albo deseczkami, teraz może rozniecić pięciolatek przy pomocy zapalniczki. Zostało jeszcze powietrze – najbardziej wymagający do okiełznania element, tak samo groźny w nadmiarze, jak wszystkie pozostałe, ale najtrudniej uchwytny. Ale i tu się udało: po firmamencie śmigają myśliwce z prędkością większą niż szybkość dźwięku, przesuwają się boeingi pełne pasażerów, cargo i listów. Na dole mamy elektrownie wiatrowe.

Użycie, czy raczej opanowanie powietrza jest także niezbędne na dużo mniejszym poziomie, trochę przyziemnym. Odpowiednie obliczenia i ekonomiczne, wysokosprawne motory elektryczne dały skonstruować dość trywialne, a niezwykle użyteczne urządzenia, jak ciche i wydajne farelki, wentylatory domowe najróżniejszego zastosowania: do ochłody w upały, do wyciągania na podwórko oparów z kuchni, do kierowania mas powietrza, żeby szybciej przewietrzyć mieszkanie czy piwnicę, w której okienka są zbyt niewielkie, by nastąpiło to samoczynnie.

Wciąż przyziemne, choć trochę mniej banalne użycie znajdują też osuszacze adsorpcyjne, których używa się najczęściej na placach budowy na etapie wykończenia, w podmokłych pomieszczeniach, które trzeba po powodzi osuszyć przed zimą, w laboratoriach, w których nie powinna zalegać nadmierna wilgoć, w piwnicach galeriach, piwnicach... Również w wielu raczej zaskakujących sytuacjach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, choć jeszcze częściej w użyciu na większą skalę (zimowe, plenerowe koncerty, rozgrzewanie olbrzymich hal produkcyjnych i innych przestrzeni) są nagrzewnice olejowe. Te wydajne dmuchawy potrafią stworzyć namiastkę upału w sercu zimy, mimo że nie są zbyt energooszczędne. Tak czy siak stanowi to następny niezbity dowód na to, że czy to w niebie, czy na ziemi, panujemy nad powietrzem i pozostałymi elementami niepodzielną władzą.


Więcej artykułów

Najnowsze sposoby i rozbudowane procesy technologiczne. Jaką masz wiedzę na ten temat, a co powinieneś wiedzieć?

Serwerowania
Twórca artykułu: reynermedia
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Jeśli mamy odpowiedzieć w jak najkrótszej formie na pytanie „co to jest wirtualizacja?”, możemy bez śmiało stwierdzić, iż jest to osiągnięcie logicznego zasobu poprzez abstrakcję zasobów fizycznych. To zdanie można przyporządkować do dużego obszaru wirtualizacji, jednak ta definicja nie powie nam o którym obszarze dyskutujemy oraz czym właściwie jest ta wirtualizacja.
Twórca artykułu: Arek
2017/09/18, 13:33:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.